Naprawa układu hamulcowego

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Od jego sprawności zależy życie nie tylko pasażerów, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

Sprawdzenie i naprawa układu hamulcowego

 

Zbiorniczek płynu hamulcowego.

Kontrola układu hamulcowego, a w razie konieczności naprawa, powinna być przeprowadzona natychmiast, gdyż zabroniona jest bowiem jazda z niesprawnym układem hamulcowym. Kontrola polega na sprawdzeniu ilości płynu w zbiorniczku układu hamulcowego, na sprawdzeniu stopnia zużycia klocków i tarcz hamulcowych, na sprawdzeniu szczelności układu hamulcowego. Wszystko jest w porządku to dobrze, należy jednak pamiętać że regularna wymiana płynu hamulcowego powinna być przeprowadzona bez wzgłędu na skuteczność hamulców, a jeśli zauważymy jakieś usterki czeka nas naprawa układu hamulcowego.

Jak postąpić gdy podczas hamowania słyszymy zgrzyty i piszczenie, prawdopodobną przyczyną może być wtedy nadmierne zużycie któregoś z klocków hamulcowych, a co za tym idzie szybkie przegrzewanie się i zużycie tarcz hamulcowych. Konieczna jest wtedy szybka wymiana klocków i sprawdzenie stanu tarcz hamulcowych.

Gdy podczas hamowania samochód ściąga na prawą lub lewą stronę przyczyną może być wtedy nadmierne zużycie jednej ze stron, zapieczony zacisk hamulcowy, lub wyciek płynu na jednym z kół. Niezbędna jest wtedy dokładna kontrola, należy dobrze sprawdzić i wyczyścić obie strony uchwytu klocków hamulcowych,(gdyż często się zdarza że któryś klocek się zapiecze  w uchwycie!) sprawdzić zacisk hamulcowy (czy nie ma wycieku) w razie konieczności wymienić lub zregenerować zacisk. Natomiast w razie nadmiernego zużycia klocków hamulcowych, wymieniamy je po obu stronach by osiągnąć tę samą siłę hamowania.

Jeśli pedał hamulca jest  miękki i sprężysty prawdopodobną przyczyną może być jego zapowietrzenie. Należy bezzwłocznie sprawdzić poziom płynu w zbiorniczku, a także przeprowadzić oględziny i kontrolę przewodów hamulcowych, w szczególności przewodów giętkich w razie konieczności wymienić i odpowietrzyć układ hamulcowy.

Gdy mamy słabo trzymający hamulec postojowy (ręczny) przyczyną może być nadmierne zużycie szczęk hamulcowych przy hamulcach bębnowych, lub klocków przy hamulcach tarczowych. Przyczyną może być również nieszczelność układu, lub zapieczenie się zacisków hamulcowych,czasem nawet dochodzi do zapieczenia się samej linki hamulca ręcznego. Należy wtedy wymienić zużyte elementy, w razie usuwania nieszczelności odpowietrzyć, a resztę dobrze wyczyścić i na koniec wyregulować hamulec ręczny.

Kiedy już poradziliśmy sobie z naprawą hamulców  ważne jest by udać się do stacji obsługi samochodów by sprawdzić siłę hamowania poszczególnych kół. Dopiero po sprawdzeniu na stanowisku diagnostycznym, możemy być pewni że naprawa układu hamulcowego powiodła się.

 

www.Auto-Poradnik.eu © 2014