Test łańcuchów śniegowych

Kupujc łańcuchy na koła warto pamiętać, że w zależności od pojazdu, na którym będą używane, mogą różnić się od siebie wzorami siatek lub średnicą oczek.

Test łańcuchów przeciwpoślizgowych

 

Jadąc na zimowy urlop czy to w polskie góry, czy też gdzieś poza granicę kraju warto pomyśleć o zabraniu ze sobą łańcuchów śniegowych (przeciwpoślizgowych). W Austrii, Szwajcarii i części alpejskiej Włoch naprzykład są one wyposażeniem obowiązkowym w trakcie zimy. Łańcuchy śniegowe powinniśmy zakładać w tych rejonach gdzie obowiązuje ich nakaz jak również w rejonach górskich gdzie drogi pokryte są warstwą śniegu. Łańcuchy powinny być odpowiednie do rozmiaru opony i zamocowane w taki sposób by nie uszkadzały nawierzchni jezdni. W samochodach łańcuchy montujemy na oś napędową , w przypadku samochodów z napędem na 4 koła, łańcuchy montujemy zgodnie z instrukcją, kiedy nie posiadamy instrukcji wtedy łańcuchy montujemy na tylnią oś. Prędkość z jaką możemy się poruszać i dystans jaki możemy pokonać podane są w instrukcji obsługi. Jazda z założonymi łańcuchami nie powinna przekraczać 50 km/h.

Dostępnych mamy wiele rodzaju łańcuchów na koła różnych producentów i w różnych cenach. By ułatwić ich odpowiedni dobór przeprowadzane są testy: jazda i hamowanie na śniegu, na lodzie, trzymanie się drogi, skala wibracji jak również stopień zużycia podczas jazdy na twardym podłożu.
Wyniki testu przeprowadzone przez Auto-Motor-Sport 2014, AUTO Straßenverkehr 2013, Autobild 2013 dały następujące wyniki:
Godne polecenia z najlepszymi ocenami końcowymi okazały się łańcuchy: RUDmatic Star Track, Pewag Servo, Pewag Snox, Ottinger O-Tec.
Dobre w testach okazały się również: RUDmatic easy to go, Thule CB 12, Ottinger Maxi GS, Thule CL 10, Filmer Super-Gripp, WALMEC Klack & Go New, Alpin Mountain 9mm.
Polecić można również łańcuchy ze średnią oceną końcową: Cartrend Polar Safety, Rinder Alpin 9 mm, Thule K-Summit.
Różnice cen podanych łańcuchów są tak duże że warto się zastanowić, jak często będą one nam potrzebne? Jeśli naprawdę będziemy dużo z nich korzystać to warto wtedy wybrać model droższy.Ważne jest również by po zakupie przeprowadzić tzw. suchy montaż by póżniej w razie potrzeby bez problemu dać sobie radę podczas ich zakładania.

 

www.Auto-Poradnik.eu © 2014