Test wycieraczek samochodowych

Każdy z nas przekonał się już z pewnością że wycieraczki są szybko zużywającym się elementem, a zła ich jakość ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy podczas deszczu.

Dobra widoczność to dobre pióra wycieraczek szyby przedniej

 

Pierwszymi objawami zużywających się wycieraczek są smugi pozostawione na szybie które z czasem robią się coraz to większe i coraz bardziej przeszkadzają nam podczas jazdy a z czasem zaczynają wydawać nieprzyjemny piskliwy odgłos. Całkowicie zużyte wycieraczki mogą porysować nam szybę co będzie miało nieodwracalne skutki, więc warto jest je wymienić z pojawieniem się pierwszych smug na szybie. Kupując nowe wycieraczki doboru dokonujemy na podstawie danych samochodu: marki, modelu i rocznika, często obok stoiska znajduje się odpowiedni katalog gdzie można znaleźć wszystkie te dane. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje wycieraczek są to:
Wycieraczki klasyczne które są wyposażone w stelaż na ich opakowaniu podany jest wymiar i symbol katalogowy jak również wypisane są pojazdy do których wycieraczki te są przeznaczone. W opakowaniu często znajduje się też zestaw do ich montażu. Wycieraczki klasyczne można często zastąpić wycieraczkami płaskimi.
Wycieraczki płaskie nowego typu nie posiadają stelaża przez co są mniejsze i bardziej aerodynamiczne co powoduje że lepiej dolegają do szyby, są droższe od wycieraczek klasycznych. Jeśli posiadamy takie wycieraczki w samochodzie to nie mamy możliwości zastąpienia ich klasykami ze względu na sposób mocowania. Wielkość, przeznaczenie i sposób montażu wycieraczek znajdziemy na opakowaniu.
Skuteczność działania wycieraczek poddana została testom jakie przeprowadził Niemiecki Klub Motorowy ADAC w roku 2015, gdzie podczas deszczu w ujemnych jak i dodatnich temperaturach sprawdzano stopień zużycia gum wycieraczek. Każda z testowanych wycieraczek wykonała więcej niż 150 000 cykli i była przez 240 godzin wystawiona na działania promieni UV. Testowano 8 wycieraczek, cztery klasyczne ze stelażem i cztery płaskie, oto wyniki testu:

Wycieraczki klasyczne
Bosch TwinSpoiler – Wycieraczki te dobrze radziły sobie w różnych warunkach atmosferycznych, nie sprawiały problemu podczas wymiany.Otrzymały ocenę końcową dobrą.
SWF Das Original, Valeo Compact, Unitec Multi 7 – To wycieraczki które znacznie gorzej poradziły sobie w teście otrzymując ocenę dostateczną. Jakość i trwałość tych wycieraczek jest niższa.

Wycieraczki płaskie
Bosch AeroTwin Multi-Clip – To najwyżej oceniona wycieraczka, która bez względu na panujące warunki dobrze spełnia swoje zadanie a poza tym nie sprawia problemów podczas jej wymiany. Ocena końcowa dobra.
SWF VisioFlex – Wycieraczka która nieco gorzej poradziła sobie z wycieraniem przedniej szyby, jest za to łatwiejsza jej wymiana za co dostała parę punktów klasyfikując się na drugiej pozycji również z dobrą oceną.
Unitec Multi 4 in 1 i Valeo Compact Evolution – Te wycieraczki niezbyt skutecznie wykonywały swoją pracę za co otrzymały ocenę dostateczną.
Test wycieraczek jednoznacznie wykazał że ich cena ma bezpośredni wpływ na ich jakość. Za dobre wycieraczki trzeba więcej zapłacić.

Zobacz również: Test bagażników do rowerów, Test boksów dachowych, Test Lańcuchów śniegowych, Test fotelików samochodowych, Test żarówek H4, H7 Test opon letnich, Test opon zimowych

www.Auto-Poradnik.eu © 2014