Wymiana płynu hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego nie jest skomplikowana i można ją zrobić w domowych warunkach. Zaoszczędzisz mnóstwo robiąc to samemu. Powiemy ci jak to zrobić?

 Samodzielna wymiana płynu hamulcowego

 

płyn hamulcowy DOT - 4

Około 0,5l płynu hamulcowego mieści się w układzie hamulcowym z ABS.

Jakość płynu hamulcowego ma bezpośredni wpływ na działanie układu hamulcowego, charakteryzuje się on silną higroskopijnością czyli jest podatny na pochłanianie wilgoci. Przy pomocy testera można zmierzyć zawartość wody w płynie, 1 proc. wody obniża jego temperaturę wrzenia o 50°C, a co za tym idzie spada skuteczność hamowania. Hamując, płyn nagrzewa się a podczas tego procesu zawarta w nim woda może się zagotować tworząc korki parowe, które drastycznie zmniejszą skuteczność hamulców. Dlatego wymiana płynu hamulcowego jest zalecana po okresie dwóch lat, albo po przejechaniu 40-60 tysiecy kilometrów. Mamy trzy grupy płynów hamulcowych które różnią się temperaturą wrzenia:

  • DOT-3 temperatura wrzenia to 205°C
  • DOT-4 temperatura wrzenia to 230°C
  • DOT-5 temperatura wrzenia to 260°C

Należy pamiętać że nie wszystkie płyny możemy ze sobą mieszać, dlatego przed zakupem nowego płynu należy upewnić się jaki płyn potrzebujemy. Można to sprawdzić w książce obsługi samochodu lub na korku zbiorniczka płynu hamulcowego.

Przed przystąpieniem do wymiany płynu należy zaopatrzyć się w butelkę na płyn hamlcowy i przezroczysty wężyk o średnicy pasującej na odpowietrznik przy kołach. Potrzebna nam będzie również pomoc drugiej osoby do pompowania padału hamulca. Podnosimy samochód do góry i zdejmujemy wszystkie koła. Zaczynamy od koła najdalej oddalonego od pompy hamulcowej, kolega pompuje nam pedał hamulca i na nasz rozkaz trzyma go wciśnięty, wtedy należy odkręcić odpowietrznik i wypuścić płyn do butelki poprzez wężyk. Po chwili zakręcić odpowietrznik i znowu pompować pedał hamulca, trzeba pamiętać o dolewaniu do zbiorniczka nowego płynu! Czynność tę powtarzać aż do momentu gdy zauważymy że wypływa nam już nowy płyn, wtedy przechodzimy do następnego koła i powtarzamy tę czynność. Należy pamiętać o dolewaniu nowego płynu do zbiorniczka by nie zapowietrzyć układu hamulcowego. Wymiana płynu hamulcowego razem z płukaniem kosztuje w stacji obsługi w granicach od 80 do 300zł.

Zobacz również: Naprawa ukadu hamulcowego

www.Auto-Poradnik.eu © 2014