Test bagażników do rowerów

Jaki wybrać bagażnik do rowerów? Który wariant jest najlepszy?

Test bagażników służących do przewozu rowerów

 

Kiedy jadąc na urlop chcemy zabrać ze sobą jeden lub więcej rowerów, problemem okazuje się kupno odpowiedniego bagażnika pozwalającego na ich szybki montaż i bezpieczny transport. Jako pierwsze musimy się zastanowić czy chcemy rowery przewozić na dachu samochodu, na haku holowniczym, czy może na tylnej klapie auta, wszystkie opcje są możliwe w zależności od konstrukcji samochodu. Do najtańszych sposobów transportowania rowerów należy przewóz na dachu, ale problem stwarza fakt że rower trzeba najpierw podnieść na odpowiednią wysokość co nie dla każdego jest dobrym rozwiązaniem. Ponadto musimy pamiętać że bagażnik na dachu powoduje większe zużycie paliwa jak też nie da się nim wtedy wjechać na parking wielopoziomowy, a dynamiczna jazda po krętych drogach może być niebezpieczna. Bagażnik na dachu musi być stabilny po to by był bezpieczny. Test bagażników do rowerów przeprowadzony przez „ADAC”, „fahrradträgertest.de” jak również przez „auto motor i sport” wyłonił nam te najlepsze i najbardziej bezpieczne, którymi okazały się: Inter Pack Lotos, Thule ProRide 591, Unitec 75318 Dachlift Evolution.Montaż tych bagażników okazał się prosty a rower można w szybki sposób zamocować umieszczając go w szynie i zabezpieczając uchwytem lub paskami.
Następną opcją do przewozu rowerów jest bagażnik montowany na haku holowniczym jeśli taki posiadamy. Jest to najdroższe rozwiązanie ale zarazem najwygodniejsze, sam montaż takiego bagażnika jest szybki a i rowerów nie trzeba wysoko podnosić by je umocować. Niektóre wyposażone są w mechanizm pozwalający na odchylenie do tyłu tak by był dostęp do klapy bagażnika w samochodzie. Są one bezpieczne i stabilne, mają mały wpływ na zużycie paliwa, ponadto można wjechać prawie wszędzie bez zdejmowania takiego bagażnika. Najlepszymi w tej kategorii okazały się: Thule EuroWay G2 922, Thule Easy Fold G2, Atera Strada Sport 2, Eufab Poker-F, Uebler X31 nano.
Bagażnik montowany na tylnej klapie samochodu przeznaczony jest tylko do niektórych modeli aut. Jest on montowany za pomocą uchwytów i pasków parcianych, co powoduje że nie jest stabilnym a zamontowane w nim rowery leżą jeden na drugim co możę powodować ich otarcie . Montowanie takiego rodzaju bagażnika może spowodować także uszkodzenia lakieru w miejscach montażowych. Jazda z takim bagażnikiem po nierównych drogach może być bardzo niebezpieczna a i sam montaż jest trudny. Z testowanych bagażników tego typu najlepszym okazał się: Menabo 927828 Logic3, Thule Backpac 973, Green Valley 160620 Adventure.
Kupując bagażnik do przewozu rowerów warto jest rozważyć wszystkie kwestie zarówno finansowe jak i bezpieczeństwa i wybrać tą która okaże się być najlepszym rozwiązaniem dla nas samych.

www.Auto-Poradnik.eu © 2014