Wymiana filtra kabiny.

Wymieniąc filtr pyłkowy, to najlepsze co możesz zrobić dla członków rodziny cierpiących na alergie!

Samodzielna wymiana filtra kabiny.

 

Filtr pyłkowy nazywany często filtrem przeciwpyłkowym jest elementem eksploatacyjnym i podlega regularnej wymiane przynajmniej raz do roku lub po przejechaniu 20.000 km. Znajduje się on najczęściej w samochodach z kilmatyzacją. Nie ma on żadnego wpływu na pracę silnika, mimo to odgrywa ważną rolę dla konfortu jazdy. Służy on i chroni wnętrze samochodu przed szkodliwymi substancjami, które drogą wentylacji mogą przedostać się do wewnatrz samochodu, a co za tym idzie utrzymuje czystość powietrza.

Filtr pyłkowy składa się z kilku warstw które skutecznie oczyszczają powietrze zatrzymując wszelkiego rodzaju pyłki, kurz, sadzę, pleśń a nawet niektóre szkodliwe gazy jak tlenek węgla czy tlenek azotu. Kiedy poruszamy się często po drogach nieasfaltowych a raczej zwykłych nieutwardzonych wtedy filtr kabiny bardzo szybko sie zapcha, warto jest co jakiś czas sprawdzić jego stan.

Gdy podczas opadów deszczu zaczynają parować nam szyby to jest to ostateczny dowód na jego wzmianę. Jeśli zaniedbamy wymianę filtra spowoduje to że wszystkie zanieczyszczenia zaczną przedostawać się do środka pojazdu, powodując przykre zapachy a w rezultacie dojdzie do uszkodzenia (zapchania) wentylatora i całego ukladu wentylacji. Może to również spowodować złe samopoczucie, podrażnienie dróg oddechowych a dla alergików prawdziwą udrękę i gehennę.

filtr kabiny z aktywnym węglem

Nowy filtr kabiny z aktywnym węglem

Używany filtr kabiny

Używany filtr nadający się do wymiany

 

 

 

 

 

 

 

 

Filtr kabiny umiejscowiony jest zazwyczaj pod podszybiem samochodu a dostęp do niego jest łatwy czasem wystarczy nam tylko śrubowkręt by odkręcić pokrywę i mamy dostęp do filtra. Najlepiej jest jednak zapoznać się z instrukcją obsługi by sprawdzić gdzie producent zamontował filtr i jakie narzedzia są potrzebne do jego wymiany. Do wyboru mamy dwa rodzaje filtrów, pierwszy tańszy z wkładem papierowym, który po zawilgoceniu znacznie gorzej pochłania zanieczyszczenia, a co za tym częściej trzeba go wymieniać i drugi z węglem aktywnym, który sprawdza się o wiele lepiej. Działanie jest dużo większe a dodatkowo zatrzymuje szkodliwe gazy poprawiając nasze samopoczucie w samochodzie, dlatego tez wymiana filtra kabiny to korzystna inwestycja dla naszego zdrowia.

www.Auto-Poradnik.eu © 2014