Wymiana rozrządu kosztuje kilkaset złotych, które możemy zaoszczędzić robiąc to samodzielnie z użyciem orginalnych zamienników.
Samodzielna wymiana paska rozrządu
Pasek rozrządu podlega wymianie co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów w zależności od marki pojazdu. Jest to dość kosztowne przedsięwzięcie ale zarazem bardzo ważne, które bezpośrednio ma wpływ na silnik i jego pracę. Zerwanie paska podczas jazdy kończy się poważnym remontem lub całkowitym jego zniszczeniem, a co za tym idzie jego wymianą. Decydując się na samodzielną jego wymianę powinniśmy już trochę mieć pojęcia o mechanice samochodowej, bo z pewnością jest to bardziej skąplikowane niż wymiana np. kół czy klocków hamulcowych. Wymieniając pasek rozrządu wymieniamy jednocześnie rolkę napinającą, a jeśli pasek ten napędza pompę wody to dobrym rozwiązaniem jest jej wymiana bez względu na jej stan techniczny. Pamiętajmy ,że podczas co drugiej wymiany rozrządu należy wymienić cały komplet razem z kołami rozrządu! Kupując pasek lub set starajmy się o orginalny zamiennik lub z renomowanej firmy, byśmy mogli bezpiecznie jeździć do następnej wymiany. Jako pierwszą czynność należy odłączyć akumulator dla bezpieczeństwa, podnieść samochód i odkręcić koło od strony silnika.Wymiana rozrządu w silniku wymaga zdjęcia lub demontażu wielu osłon i to właśnie powinniśmy zrobić ,by mieć dostęp do koła pasowego z przodu silnika, jak i do obudowy samego paska. Należy zdjąć pasek napędzający alternator ewentualnie pompę wspomagania, czy też kompresor klimatyzacji. Następnie trzeba zablokować koło zamachowe silnika by móc spokojnie odkręcić koło pasowe z przodu silnika. Gdy czynność tę mamy już wykonaną i koło pasowe jest odkręcone należy wtedy zdemontować osłonę paska. Często, by to zrobić na przeszkodzie stoi nam poduszka silnika, należy wtedy silnik podłożyć od spodu i odkręcić poduszkę by mieć dostęp do paska rozrządu. Po wykonaniu tej czynnosci należy ustawić rozrząd na znaki,obracając wałem korbowym, oczywiście uprzednio zdejmując blokadę koła zamachowego ,którą założyliśmy by odkręcić koło pasowe. Po ustawieniu blokujemy z powrotem wał korbowy, jak również należy zablokować wałek rozrządu by nie doszło do zmiany położenia wałków względem siebie. Jeśli nie mamy odpowiednich narzędzi do blokowania wału korbowego czy też wałka rozrządu, wtedy możemy je wypożyczyć w niektórych sklepach z częściami samochodowymi, a jeśli jest to nie możliwe to dobrze jest wykonać za pomocą np. lakieru do paznokci, swoje dodatkowe oznaczenia na obudowie i na kołach czy też na wałkach i to w większej ilości by ułatwić sobie precyzyjny montaż nowego paska.
Jeśli wymieniamy całość łącznie z kołami zębatymi, rolką prowadzacą i napinajacą, wtedy przed zdjęciem paska należy koła te poluzować i tutaj warto znaleźć sposób na ich blokadę by łatwiej było je poluzować. Aby zdjąć pasek odkręcamy rolkę napinającą, która pozwoli nam na zdjęcie paska i na jego wymianę lub na całkowite odkręcenie i wymianę wszystkich elementów. Po założeniu nowego paska czy też nowych kół należy je dokręcić kluczem dynamometrycznym, a pasek odpowiednio naprężyć. Dla sprawdzenia możemy wykonać parę obrotów wałem korbowym by sprawdzić czy znaki się pokrywają i jak zachowuje się nowy pasek. Jeśli wszystko jest w porządku możemy przykręcić obudowę paska i w odwrotnej kolejności poskładać wszystko razem do stanu pierwotnego.