Benzyna wlana do Diesla!

Podczas tankowania swojego samochodu czy samochodu, któregoś z członków rodziny może się zdarzyć że do baku  przez pomyłkę wlejemy złe paliwo

Pomyłka podczas tankowania. Benzyna wlana do diesla

 

Przez nieuwagę podczas tankowania może nam się przytrafić że do samochodu z silnikiem diesla wlejemy benzynę. Co należy zrobić w takim wypadku?
Jeśli zatankowaliśmy niewielką ilość benzyny to starsze modele silnika diesla nie powinny mieć z tym problemu pod warunkiem że zawartość benzyny w oleju napędowym nie przekracza 25cm³ na 1 litr, czyli 25%. W nowych silnikach diesla wyposażonych w technologię wtryskową Common rail, czy też w pompo-wtryskiwacze (do 2000roku na rynku) sprawa wygląda nieco inaczej. Niewielka ilość benzyny może doprowadzić do poważnych uszkodzeń układu wtryskowego, nawet 10 cm³ benzyny w 1 litrze oleju napędowego, czyli 10% może być szkodliwe dla silnika. Olej napędowy smaruje nam układ wtryskowy, brak odpowiedniego smarowania wiąże się z uszkodzeniem elementów aparatury wtryskowej. Często sytuację tę można uratować, zalewając bak do pełna olejem napędowym powodując jednocześnie rozrzedzenie mieszanki paliwowej do powyżej podanej wartości.
Jeśli natomiast zatankujemy większą ilość benzyny przekraczając tą wartość, to problem ten da się rozwiązać tylko poprzez wypompowanie paliwa ze zbiornika i zastąpienie go czystym olejem napędowym. Można poprosić o pomoc pracownika stacji i zapytać czy posiadają odpowiednią pompę do wypompowania paliwa i czynność tę wykonać od razu na miejscu, lub czekać na odholowanie pojazdu do warsztatu lub do domu, jeśli chcemy sami wykonać tę czynność. Gdy zoriętujemy się o naszej pomyłce dopiero podczas jazdy, wtedy niezwłocznie należy się zatrzymać i odholować samochód do zaprzyjaźnionego warsztatu celem wypompowania paliwa ze zbiornika, przeczyszczenia przewodów i wtryskiwaczy oraz wymiany filtra paliwa.
Co będzie jeśli zignorujemy tą sytuację i mimo wszystko pojedziemy dalej? Silnik diesla będzie pracował, ale z trudnością i po przejechaniu kilku kilometrów może odmówić nam posłuszeństwa. Może nastąpić defekt układu wtryskowego włącznie z zatarciem się pompy wtryskowej. Po wyłączeniu silnika może on już nie odpalić. W niektórych książkach obsługi samochodu znajdziemy dane dotyczące maksymalnej procentowej ilości dodatków do paliwa, warto jest zapoznać się z tymi danymi by samemu ocenić stopień zagrożenia podczas źle zatankowanego paliwa. Wszystkim kierowcom którym przydarzy się taka sytuacja radziłbym jednak bezwzględnie wypompować zawartość zbiornika i napełnić nowym olejem napędowym.

Olej napędowy dolany do benzyny

 

Taka sytuacja nie powinna się zdarzyć na stacji paliw i jest raczej niemożliwa ze względu na końcówkę pistoletu do nalewania oleju napędowego. Jest ona znacznie grubsza i nie wejdzie nam do wlewu zbiornika podczas tankowania benzyniaka, wyjątkiem mogą być samochody historyczne gdzie wlew paliwa jest znacznie szerszy. Oczywiście jeśli paliwo, w tym wypadku olej napędowy mamy gdzieś w karnistrze to taka sytuacja może mieć miejsce, że przez nieuwagę wlejemy zawartość do zbiornika samochodu z silnikiem benzynowym. Gdy ilość zatankowanego oleju napędowego będzie niewielka, możemy spokojnie kontynuować jazdę. Natomiast po zatankowaniu większej ilości oleju napędowego należy bezzwłocznie wypompować zawartość zbiornika i przepłukać. Jeśli natomiast uruchomiliśmy silnik lub jesteśmy w drodze należy się natychmiast zatrzymać  i odholować samochód do warsztatu celem dokładnego wyczyszczenia całego układu zasilania. Niezbędna będzie wymiana filtra paliwa i czyszczenie świec zapłonowych.

www.Auto-Poradnik.eu © 2014