Wtryskowy układ zasilania diesla

Już połowa samochodów poruszających się po drogach Europy posiada silniki wysokoprężne, które poprzez filtr cząsteczek stałych spełniają normę emisji spalin. Układ zasilania ma w tym również wielkie znaczenie gdyż ma bezpośredni wpływ na efektywną pracę silnika. Jakie są jego rodzaje? i czym się od siebie różnią?

Wtryskowy układ zasilania silnika wysokoprężnego

 

Silniki wysokoprężne swoją budową przypominają silniki benzynowe, są tylko większe i wykonane z dokładniejszą precyzją, a to co najbardziej je różni to paliwo jakim są napędzane. Układ zasilania silnika diesla wymaga wyjątkowo starannej obsługi gdyż analiza danych dowodzi że w ponad 70% przypadków złego funkcjonowania silnika winę ponoszą usterki właśnie tego układu. Silniki wysokoprężne wyposażone są w precyzyjną armaturę wtryskową by dawka paliwa była jak najdokładniejsza. Układ zasilania samochodu z silnikiem diesla składa się ze zbiornika paliwa gdzie poprzez filtr wstępny pompa zasilająca pompuje paliwo w obiegu niskociśnieniowym w kierunku do filtra paliwa, który zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń jak i wody do układu wtryskowego.
Układy wtryskowe silników wysokoprężnych dzielimy w zależności od zastosowanej pompy wtrysku:

Pompy rzędowe– montowane były w starszych silnikach wysokoprężnych gdzie każda sekcja tłoczyła paliwo do jednego wtryskiwacza a co za tym idzie jednego cylindra. Pompy te zostały wyparte przez:
Pompy rozdzielaczowe (rotacyjne)- moją prostszą budowę a zarazem tańszą. Pompa rotacyjna za pomocą rozdzielacza pompuje paliwo do wtryskiwaczy poszczególnych cylindrów.
Pompowtryskiwacze- jest to połączenie pompy jednosekcyjnej i wtryskiwacza a całość zamontowana jest w głowicy silnika. W takim układzie zasilania brak jest przewodów wysokociśnieniowych. System ten cechuje lepsza precyzja sterowania i większe ciśnienie wtrysku.
Pompa-przewód-wtryskiwacz- gdzie zasada działania jest podobna do pompowtryskiwaczy. Pompa jednosekcyjna napędzana od wałka rozrządu połączona jest przewodem z wtryskiwaczem i sterowana elektronicznie co daje większą precyzję i większe ciśnienie.
Common Rail- w tym systemie pompa wytwarza wysokie ciśnienie paliwa które pompowane jest do tzw.listwy będącej akumulatorem paliwa znajdującej się wzdłuż głowicy silnika. Utrzymywane jest w niej stałe ciśnienie a nadmiar paliwa wraca do zbiornika.Wtryskiwacze połączone są z listwą przewodami wysokiego ciśnienia i sterowane są elektronicznie gdzie wtrysk następuje poprzez impuls elektryczny.

Obecnie układy wtryskowe sterowane są całkowicie elektronicznie poprzez centralę sterującą (komputer) gdzie dobierana jest odpowiednia ilość paliwa w stosunku do pobieranego powietrza. Większość samochodów z silniki wysokoprężnymi wyposażone są w turbosprężarki, która napędzana spalinami tłoczy powietrze do cylindrów dając możliwość zwiększenia dawki wtrysku celem uzyskania większej mocy silnika.

Zobacz również: Wtryskowy układ zasilania silnika benzynowego

www.Auto-Poradnik.eu © 2014