Olej silnikowy

Kupując olej do silnika na dolewkę czy też na wymianę zastanawiamy się często nad wszelkiego rodzaju oznaczeniami które znajdują się na butelce, co one znaczą i jak mamy je odczytywać?

Olej silnikowy – Oznaczenia klasyfikacji

 

Olej silnikowy to czynnik służący do smarowania w silnikach spalinowych, jego składniki pozyskuje się poprzez destylację ropy naftowej lub wykorzystuje się w tym celu odpowiedniki syntetyczne. Olej silnikowy wzbogacony jest w dodatki:
Przeciwkorozyjne, które zapobiegają i chronią elementy silnika przed korozją.
Przeciwutleniające spowalniające starzenie się oleju.
Zwiększające smarowność co zmniejsza tarcie i zużycie elementów silnika.
Odniżające temperaturę krzepnięcia jak i temperaturę pienienia się oleju.

Na rynku można znaleść oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne ich cena uzależniona jest od bazy głównej oleju i ilości dodatków uszlachetniających.

Oleje mineralne są najdłużej nam znane z olejów bazowych są łatwo i niedrogo produkowane. Składnikiem oleju mineralnego są związki węglowodorów powstałe poprzez destylację i rafinację ropy naftowej.
Oleje syntetyczne powstają również z ropy naftowej podczas bardzo zaawansowanych procesów syntezy chemicznej ,która jest bardziej złożona i kosztowna. Oleje syntetyczne dzięki tym procesom posiadają wiele zalet a w szczególności są bardziej odporne i niezawodne w działaniu. Mogą pracować w wyższej temperaturze oraz większych obciążeniach na smarowane powierzchnie co wpływa na zmniejszenie zużycia części silnika. Oleje syntetyczne dbają o czystość silnika nie odkładając się w postaci nagaru i wydłużają okres między wymianami oleju. W okresie niskich temperatur ułatwiają rozruch silnika i mają wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa.
Oleje półsyntetyczne są mieszanką oleju mineralnego z olejem syntetycznym (30%). Półsyntetyki mają lepsze właściwości niż oleje mineralne tym samym stanowią lepszą ochronę silnika. Ułatwiają rozruch zimnego silnika i chronią go przed zużyciem. Oleje półsyntetyczne są pomostem między olejem mineralnym a syntetycznym!
Oznaczenia olejów
Klasyfikacja lepkości olejów silnikowych SAE (Society of Automotive Engineers) na opakowaniu oleju znajdziemy kod lepkości oleju np: 5W/40 Cyfry przed literką „W” (Winter )oznaczają płynność oleju w niskiej temperaturze i są podzielone na 6 klas zimowych. Im niższa cyfra przed literką „W” tym rozruch samochodu staje się łatwiejszy a olej szybciej dociera do wszystkich zakamarków silnika. Natomiast cyfry po literce „W” oznaczają lepkość oleju w wysokich temperaturach. Im większa jest cyfra tym wyższa może być temperatura otoczenia zapewniająca właściwe smarowanie silnika. Lepkość w wysokich temperaturach jest sklasyfikowana w 5 klasach letnich.
0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W – To klasy zimowe oznaczające lepkość oleju w niskiej temperaturze.

Klasy zimowe.

20, 30, 40, 50, 60 – To klasy letnie oznaczające lepkość oleju w wysokiej temperaturze.

Klasy letnie.

 

Klasyfikacja jakościowa olejów silnikowych API (American Petroleum Institute) ustanowiono techniczne standardy oleju dla silników benzynowych i diesli które oznakowane są w następujący sposób:

API – S: dla silników benzynowych. Obowiązująca norma to: API – SJ, API – SL, API – SM normy te dostosowywane są do norm dopuszczalnych emisji spalin.

API – C: dla silników wysokoprężnych. Obowiązująca norma to: API – CF, API – CF-4 i API – CJ-4 dla silników diesla wyposażonych w filtr cząstek stałych.

Klasyfikacja olejów według ILSAC (International Lubricant Standardization and Approval Committee) i JAMA (Japan Automobile Manufacturers Association). Oznakowania oleju:
ILSAC GF-1 klasa ta odpowiada standardowi klasy API – SH
ILSAC GF-2 klasa ta odpowiada standardowi klasy API – SJ
ILSAC GF-3 klasa ta odpowiada standardowi klasy API – SL
ILSAC GF-4 klasa ta odpowiada standardowi klasy API – SM
ILSAC GF-5
Klasyfikacja olejów według ACEA (Association des Constructeurs Européens d’Automobiles). Oznaczenia oleju:
Klasa A Olej przeznaczony dla silników benzynowych.
Klasa B Olej przeznaczony dla silników diesla.
Klasa C Olej przeznaczony dla obu typów silników
Klasa E Olej przeznaczony dla samochodów cieżarowych z silnikiem diesla.
W tej klasyfikacji oleje oznaczone np: A3 lub B3 bedą lepszej jakości niż oleje klasy A1 lub B1! Olej klasy C1 będzie gorszej jakości niż olej oznaczony klasą C3. Ważne jest jednak by stosować takie oleje jakie przewiduje producent danej marki samochodu. Mieszanie różnych olejów ze sobą jest właściwie zakazane, za wyjątkiem olejów z takimi samymi klasami niezależnie od producenta.

www.Auto-Poradnik.eu © 2014