Wtryskowy układ zasilania

Samochody benzynowe jeżdżące po naszych drogach wyposażone są najczęściej w wtryskowy układ zasilania. Dawne gaźniki pozostały tylko w autach zabytkowych. Z czego składa się i jak działa wtrysk?

Wtryskowy układ zasilania silnika benzynowego

 

Celem układu zasilania silników spalinowych jest utworzenie mieszanki paliwowo- powietrznej i doprowadzenie jej do komory silnika. Mieszanka ta powinna być tak dobrana by zapewniać jak najlepszy proces spalania. Układ zasilania składa się ze zbiornika paliwa wewnątrz którego zamontowana jest pompa elektryczna (tzw. wewnętrzna). W samochodach niektórych marek pompa ta znajduje się na zewnątrz i jest zamocowana do podwozia auta. Pompa paliwowa z regulatorem ciśnienia ma za zadanie utrzymywać stałą wartość ciśnienia paliwa doprowadzanego do urządzeń wtryskowych. Instalacja ta wyposażona jest w filtr paliwa który może znajdować się przed lub za pompą. Jego zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń znajdujących się w paliwie. Urządzenie wtryskowe może być jednopunktowe (układ jednopunktowy) wtedy paliwo wtryskiwane jest przed przepustnicą za pomocą jednego wtryskiwacza lub wielopunktowe (układ wielopunktowy) gdzie paliwo wtryskiwane jest oddzielnie na każdy cylinder przed zaworami ssącymi, albo bezpośrednio do komory spalania każdego cylindra. Ze względu na sposób sterowania jak i sposób wtryskiwania paliwa wtrysk wielopunktowy dzielimy na:

Full group- gdzie otwierane są jednocześnie wszystkie wtryskiwacze.
Semisekwencyjny- gdzie wtryskiwacze sterowane są grupami (wtryskiwacze połączone są w dwie grupy np: pary lub strony).
Sekwencyjny- gdzie każdy wtryskiwacz sterowany jest oddzielnie dla poszczególnych cylindrów.

Układy wtryskowe sterowane są elektronicznie poprzez centralę sterującą (komputer) gdzie dawka wtryskiwanego paliwa dostosowana jest do ilości zasysanego powietrza, a to wszystko w zależności od uchylenia przepustnicy. Skład mieszanki dopasowywany jest w miarę potrzeb np: rozruch silnika, gwałtowne przyśpieszenie, stosowane są dwa systemy sterowania układem wtryskowym:

układ wtryskowy typu D-Jetronic gdzie ilość wtryskiwanego paliwa zależy od pomiaru podciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym.

układ wtryskowy typu L-Jetronic gdzie to ilość powietrza przepływającego przez przepływomierz decyduje o dawce wtryskiwanego paliwa.

Centrala sterująca układem zasilania przetwarza sygnały elektryczne z różnych czujników np: przepływu powietrza, położenia przepustnicy, ciśnienia powietrza, sondy Lambda i prędkości obrotowej silnika. Powietrze zasysane przez silnik przechodzi przez filtr powietrza gdzie jest starannie filtrowane by żadne zanieczyszczenia nie przedostały sie do komory silnika.

Zobacz również: Wtryskowy układ zasilania diesla

www.Auto-Poradnik.eu © 2014