Wymiana oleju silnikowego

Robiąc samemu wymianę oleju silnikowy zaoszczędzisz do 50 złotych i będziesz miał gwarancję że twój olej jest naprawdę świeży i odpowiedni do twojego samochodu.

 Wymiana oleju silnikowy w samochodzie

 

Wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem oleju przedłuża jego żywotność i należy do najcześciej wykonywanej czynności. Możemy ją zrobić samemu lub zlecić stacji obsługi. W przypadku kiedy chcemy samodzielnie wymienić olej w silniku, powinniśmy zapewnić sobie możliwość przekazania zużytego oleju do utylizacji w firmie specjalizującej się w tej dziedzinie. Możemy również zostawić przepracowany olej na niektórych stacjach benzynowych lub stacjach obsługi. Warto przed przystąpieniem do tej czynności dokładnie dowiedzieć się więcej na ten temat. Gdyż należy pamiętać, że jest on bardzo szkodliwy dla środowiska.

 

Jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę oleju to

potrzebne nam będzie:

  • Płaskie naczynie na zużyty olej o pojemnosci od 3 do 6 litrów w zależności od marki pojazdu.
  • Klucz do filtra oleju.
  • Klucz do korka spustowego
  • Nowa uszczelka korka spustowego.
  • Nowy olej silnikowy i filtr oleju.

    nowy olej

    Olej silnikowy przeznaczony dla silników wysokoprężnych

narzedzia do wymiana oleju

narzędzia niezbędne podczas wymiany oleju w samochodzie

 

Musimy zaopatrzyć się w odpowiedni dla danego silnika olej oraz filtr, dane te znajdziemy w książce obsługi samochodu.

Oczywiście powinniśmy sprawdzić jaki mamy dostęp do filtra oleju i korka spustu. Korek spustowy oleju znajduje się w misce olejowej i jest zazwyczaj łatwo dostępny od spodu auta, natomiast filtr oleju czasem jest ukryty z boku silnika, w razie potrzeby należy podnieść samochod lub skorzystać z kanału. Przed rozpoczęciem wymiany oleju silnik powinien być rozgrzany, co spowoduje szybsze spływanie oleju.

W pierwszej kolejności należy odkręcić korek wlewu oleju jak i podnieść bagnet do góry, poluzować korek spustu oleju za pomocą klucza i podstawić płaskie naczynie na zużyty olej, następnie odkręcać dalej korek ręką, gdy wyczujemy że olej wychodzi, odsuńmy ręką żeby się nie zachlapać szybko spływającym olejem.

Następnie zajmujemy się odkręceniem filtra oleju, robimy to za pomocą klucza. Należy jednak pamiętać żeby podstawić jakieś naczynie pod odkręcany filtr, bo i tam nastąpi wyciek oleju. Olej spływa nam z silnika i filtra a my w tym czasie przygotowujemy sobie nowy filtr oleju smarując jego gumową uszczelkę cienką warstwą nowego oleju, by lepiej uszczelnił nam połączenie. Przed jego wkręceniem należy szmatką dokładnie wytrzeć stary olej. Filtr wkręcamy ręką do momentu gdy poczujemy opór, wtedy dokręcamy mocno jeszcze pół obrotu ręką, nie używamy klucza! Jeśli olej z silnika spłynął nam do naczynia wtedy należy wyczyścić miejsce spustu a na korek zakładamy nową uszczelkę. Zabieramy naczynie ze starym olejem i dokręcamy z powrotem korek spustu z nową uszczelką.

Teraz możemy zalać silnik nowym olejem przez otwór wlewu pod maską. Zwykle wlewamy ok. 0,5 l mniej niż przewiduje producent. Zapalamy silnik na kilka minut a w tym czasie sprawdzamy czy szczelny jest korek spustowy i nowy filtr oleju. Następnie należy wyłaczyć silnik, poczekać chwilę i sprawdzić poziom oleju na bagnecie, dolać do maksimum. Oczywiście należy jeszcze później sprawdzić czy w okolicach filtra i korka nie ma wycieku oleju.

Zobacz również: Klasyfikacja i rodzaje olejów

www.Auto-Poradnik.eu © 2014