Naprawa układu kierowniczego

Układ kierowniczy wraz z układem hamulcowym są najważniejszymi układami w samochodzie. Ich stan techniczny wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy.

Kontrola i naprawa układu kierowniczego

 

Kontrolując układ kierowniczy zaczynamy od sprawdzenia ilości oleju hydraulicznego w układzie wspomagania, następnie sprawdzamy reakcję kół przednich na ruchy koła kierownicy. Musimy sobie zdawać sprawę że im większy luz na kierownicy, tym większe zużycie elementów układu kierowniczego. Maksymalny dopuszczalny luz na kierownicy nie może przekraczać 10°.

Zbiornik z olejem hydraulicznym do wspomagania kierownicy.

Układ kierowniczy składa się z przekładni kierowniczej, drążków kierowniczych i końcówek drążków zakończonymi przegłubami kulowymi. W celu kontroli należy skorzystać z pomocy drugiej osoby która będzie energicznie poruszała kierownicą lub uniesionym kołem, a my w tym czasie sprawdzimy luz na przegłubach kulowych.

Olej hydrauliczny do wspomagania

Przekładnia kierownicza to w dzisiejszych samochodach listwa zębata ułożona poprzecznie w obudowie, współpracująca z kołem zębatym znajdującym się na wałku kierowniczym, wyposażona w wspomaganie hydrauliczne lub elektryczne. Listwa zębata stanowi jednocześnie drążek poprzeczny układu kierowniczego, jest zabezpieczona gumową manżetą przed zanieczyszczeniami. W przekładni kierowniczej zużyciu ulegają listwa wraz z kołem zębatym jak i uszczelnienia, a co za tym idzie, wyciek oleju hydraulicznego. Niezbędny jest wówczas demontaż i regeneracja przekładni, którą najlepiej jest zlecić odpowiedniemu warsztatowi.

Końcówki drążków to element który najczęściej ulega zużyciu i  należy do najtanszych. Wymiana jest prosta, odkręcamy i zdejmujemy za pomocą ściągacza lub zbijając młotkiem końcówkę ze zwrotnicy. Następnie wykręcamy ją z drążka poprzecznego, w jej miejsce wkręcamy nową końcówkę, starając się ją wkręcić na tą samą głębokość. Kontrola i naprawa układu kierowniczego to także sprawdzenie stanu zawieszenia kół przednich, a w szczególności luzów na sworzniach kulowych wachaczy, na tulejach metalowo-gumowych, jak i luzu na łożyskach kół przednich. Po każdej naprawie układu kierowniczego lub układu zawieszenia konieczna jest wizyta na stacji diagnostycznej w celu ustawienia zbieżności kół. Jest to niezbędne gdyż samochód może ściągać na jedną ze stron, niszcząc opony lub kierownica nie będzie ustawiona na wprost podczas jazdy.

www.Auto-Poradnik.eu © 2014