Naprawa układu zawieszenia

Układ zawieszenia ma za zadanie łagodzenie drgań i wstrząsów, przenoszonych na nadwozie podczas jazdy samochodem po nierównych nawierzchniach. Elementy zawieszenia łączą konstrukcję nośną samochodu z kołami.

Kontrola i naprawa układu zawieszenia

 

Od stanu układu zawieszenia zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy jak również niezawodność innych podzespołów w samochodzie. Obecnie w samochodach osobowych montowane są z przodu zawieszenia niezależne, a z tyłu niezależne lub na belce skrętnej. Zawieszenie składa się z wachaczy, sprężyn, (resorów) amortyzatorów, stabilizatora, drążków reakcyjnych i zderzaków gumowych. Aby zapewnić odpowiedni komfort i bezpieczeństwo jazdy, niezbędna jest kontrola a w razie potrzeby naprawa układu zawieszenia. Pojazd z uszkodzonym zawieszeniem stanowić zagrożenie na drodze. W celu kontroli należy skorzystać z kanału, a jeśli się go nie ma, to zdjąć koło wziąść łyżkę do opon lub duży śrubokręt, włożyć go pomiędzy wachacz, a zwrotnicę w celu sprawdzena luzu na sworzniu. Sprawdzamy też luzy na pozostałych elementach zawieszenia. Uszkodzenia z jakimi możemy się spoktać podczas kontroli to:

Luz na sworzniu wachacza w takim wypadku wymieniamy tylko sworzeń (gałkę), jeśli mamy  dodatkowo luz na tulejach metalowo-gumowych wachacza  wtedy taniej będzie wymienić cały wachacz.

Luz na elementach mocujących amortyzatory, wyciek płynu hydraulicznego z amortyzatora lub wgniecenia obudowy. W takim wypadku pozostaje nam tylko i wyłącznie wymiana amortyzatora i elementów mocujących.

Pęknięcia lub uszkodzenia zwojów sprężyny, wtedy dokonujemy wymiany sprężyn po obu stronach osi, w przeciwnym wypadku samochód nie będzie stał prosto.

Kolejnym elementem który szybko ulega uszkodzeniu jest drążek (łącznik) stabilizatora, gdy ma luz od razu słychać stuki na kole. W takim wypadku najlepiej  jest wymienić drążek od razu po obu stronach osi.

Jeśli wymieniliśmy sworznie lub tuleje metalowo-gumowe wachaczy, lub jeśli wymieniliśmy kolumny Mcphersona wtedy ustawienie przednich kół ulegnie zmianie. Ważne jest wtedy by ustawić zbieżność kół. W  przeciwnym razie musimy się liczyć z nadmiernym zużyciem ogumienia, a podczas trzymania kierownicy do jazdy na wprost, samochód będzie zjeżdżał nam z drogi.

Zobacz również: Naprawa układu wydechowego, Naprawa układu kierowniczego, Naprawa układu hamulcowego, Naprawa układu chłodzenia, Wymiana uszczelki pod głowicą,

www.Auto-Poradnik.eu © 2014