Wymiana filtra powietrza

Jaki jest najprostszy sposób na oszczędzanie paliwa?

Wymieniamy filtr powietrza, oszczędzamy paliwo

 

Filtr powietrza to jeden z ważniejszych elementów eksploatacyjnych który podlega regularnej wymianie. Znajduje się na początku układu dolotowego powietrza i chroni on bezpośrednio silnik przed zanieczyszczeniami stałymi znajdujacymi się w powietrzu takimi jak piasek, kurz, czy nawet kawałki roślin. Filtry wykonane są w wiekszości z papieru lub bawełny.

Przez filtr ten przepływa ogromna ilość powietrza która jest kontrolowana przez sterownik silnika. Powietrze to mieszając się z paliwem twarzy mieszankę paliwowo-powietrzną. Jeśli nieregularnie wymienia się filtr powietrza, wówczas może dojść do częściowego zapchania co zakłóci proces pracy silnika i spowoduje większe spalanie oraz spadek mocy, a w najgorszym przypadku silnik wogóle nie odpali.

Dlatego wymiana filtra powietrza powinna odbywać się średnio co 15-20,000 km lub przy mniejszym przebiegu raz do roku. Warto jest co kilka tysiecy kilomerów sprawdzić jego zużycie.

Nowy filtr powietrza

Filtr powietrza do samochodu Lancia, Fiat i Alfa Romeo

Wymiana filtra powietrza. Zużyty filtr powietrza z Lanci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas jego wymiany nie trzeba używać drogich orginalnych filtórw, na rynku jest wiele tańszych zamienników, które równie dobrze spełniają to samo zadanie co orginał.

W samochodach sportowych i w świecie tuningu najprostszym wzmocnieniem mocy silnika jest założenie sportowego filtra powietrza. Filtry te obniżają opory przepływu zasysanego powietrza tym samym poprawiając sprawność silnika. Czynność tę można z powodzeniem wykonać samemu, gdyż w większości samochodów wymiana filtra powietrza jest bardzo prosta i nie wymaga użycia skąplikowanych narzędzi, czasem wystarczy śrubowkręt lub kilka prostych kluczy.

Filtr najczęściej jest zamocowany na górze silnika w starszych autach a w nowszych modelach po prawej lub lewej stronie w komorze silnika, znajduje sie on w obudowie i połączony jest przewodem dolotowym.

Wymiana filtra powietrza polega na zdjęciu pokrywy filtra i zastąpienie zużytego, nowym wkladem filtrującym. Po wyjęciu starego filtra dobrze jest wyczyścić to miejsce, gdyż z pewnością znajduje sie tam wiele zanieczyszczeń.

www.Auto-Poradnik.eu © 2014