Wymiana paska klinowego

W samochodzie możemy posiadać jeden lub więcej pasków klinowych  w zależności od rodzaju silnika i marki pojazdu. Mogą to być zwykłe paski klinowe, które były montowane w starszych samochodach  lub paski wielorowkowe  które spotykamy w dzisiejszych pojazdach.

 Wymiana paska klinowego, wielorowkowego

 

Pasek klinowy pełni ważną funkcję napędzając nam: alternator, pompę cieczy chłodzącej, pompę wspomagania kierownicy, czy też sprężarkę klimatyzacji w zależności od marki pojazdu. Jest to element eksploatacyjny który podlega regularnej kontroli a w razie konieczności wymianie. Najczęściej jednak powinno się go wymieniać razem z paskiem rozrządu po przejechaniu odpowiedniej ilości kilometrów. Paski klinowe a w szczególności wielorowkowe mają dość długą żywotność i wystarczają na pokonanie wiele tysięcy kilometrów jeśli wcześniej nie zostaną uszkodzone, dlatego jego kontrola jest tak ważna by podczas jego pęknięcia nie zostać stać na drodze. Kontrolując pasek sprawdzamy jego stan zewnętrzny jak i jego naciąg, który prawidłowo powinien uginać się pod mocnym naciskiem palca od 5 do 15 mm, mierząc w połowie między kołami pasowymi.

Pasek wielorowkowy.

Możemy samodzielnie wymienić pasek klinowy bo nie są wymagane do tej czynności specjalistyczne narzędzia, jedynie brak miejsca może utrudnić nam jego wymianę. Należy jednak przed jego demontażem zwrócić uwagę w jaki sposób pasek jest poprowadzony, a najlepiej jest zrobić sobie szkic by później podczas zakładania nowego paska nie było niespodzianek. Ważne jest również sprawdzenie czy w naszym samochodzie pasek jest napinamy poprzez rolkę automatycznego napinacza, bo wtedy wystarczy za pomocą klucza zwolnić siłę naciągu i spokojnie wymienić pasek na nowy. Jeśli natomiast pasek napinany jest mechanicznie wówczas jesteśmy zmuszeni do całkowitego poluzowania napinacza, taką rolę może pełnić np: alternator, pompa cieczy chłodzącej lub wspomagania, albo rolka napinająca którą najlepiej jest podczas wymiany całkiem odkręcić. Gdy pasek jest zdjęty warto sprawdzić stan kół pasowych i rolek prowadzących jak i napinających, w razie uszkodzeń jakichkolwiek kół czeka nas ich wymiana. Po wymianie paska klinowego lub wielorowkowego na nowy ważne jest by odpowiednio go naprężyć, czasem do tej czynności potrzebna jest łyżka do opon lub kawałek stalowego pręta by uzyskać odpowiedni naciąg. Ważne jest również by mocno dokręcić śruby aby nie doszlo do poluzowania się paska, gdyż zbyt luźny pasek będzie się ślizgał a podczas rozruchu zimnego silnika będzie nam piszczał. Pasek zbyt mocno napięty doprowadzi do jego wcześniejszego zużycia się a w konsekwencji do zerwania. Może również przyśpieszyć zużycie się łożysk w napędzanych przez niego urządzeń.

www.Auto-Poradnik.eu © 2014