Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji

Z nastaniem ciepłych dni, co raz częściej będziemy korzystać w samochodzie z klimatyzacji. Warto jest odpowiednio ją przygotować do sezonu.

Coroczne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji

 

Powinniśmy co najmniej raz do roku  dać sobie wyczyścić i odgrzybić klimatyzację, by pozbyć się różnych nieprzyjemnych zapachów wydobywających  się poprzez włączenie wentylatora nawiewu w samochodzie. Koszt takiej usługi kształtuje się w granicach do 300 zł z wymianą filtra kabiny.

Klimatyzacja to miejsce gdzie bakterie i grzyby szybko rozwijają się ze względu na stałą wilgotność parownika. Jest to oczywiście szkodliwe dla zdrowia każdego pasażera jak i kierowcy samochodu nie mówiąc już o alergikach, a wydobywający się zapach nie należy do przyjemnych, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji.

Na rynku jest wiele preparatów służących do tego celu, więc jeśli chcemy zaoszczędzić trochę grosza to możemy samodzielnie podjąć się czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji w naszym samochodzie, czynność tę możemy przeprowadzić w garażu lub pod chmurką. Przed przystąpieniem do obsługi klimatyzacji warto jest zapoznać się z ulotką danego preparatu, gdyż ważne jest by zrobić to dobrze. Środki do czyszczenia klimy wyposażone są w długi wężyk który wkładamy do kanału wlotu powietrza po uprzednim wyjęciu filtra kabiny. Staramy się by wężyk wszedł nam jak najgłębiej i napełniamy cały kanał pianką czyszczącą. To samo robimy wewnątrz samochodu, napełniając wszystkie kanały wylotowe powietrza.

Możemy też czynność tą wykonać poprzez wsunięcie wężyka w kanał odprowadzający wilgoć z parownika pod spodem samochodu, pamiętajmy by jak największa ilość pianki znalazła się wewnątrz kanału dolotowego. Wewnątrz samochodu kanały wylotowe również  wypełniamy pianką.

Po odczekaniu 15-20 minut zakładamy nowy filtr kabiny, a następnie włączamy klimatyzację na pełną moc zostawiając jednocześnie otwarte okna lub drzwi, by wnętrze samochodu było wentylowane. Po około 20-30 minutach wyłączamy klimatyzację i proces ten zostaje zakończony. Oczywiście są też inne sposoby mające za zadanie czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji, jednym z nich jest metoda ozonowa lub metoda ultradzwiękowa-chemiczna, którą można wykonać w specjalistycznych stacjach obsługi.

Na polskim rynku możemy znaleść kilka produktów przeznaczonych do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji. Są to miedzy innymi:

AIRCLIMA – Preparat do odgrzybiania klimatyzacji.

AIRCO CLEANER – Profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji.
KLEEN AIR – Bezinwazyjne odgrzybianie klimatyzacji.
ONE SHOT AIR CON CLEANER – Preparat który oczyszcza, odświeża system wentylacji i klimatyzacji

AC CLEANER– Preparat do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie, czyszczenie wentylacji samochodowej.

AIRCO CLEANER – Środek czyszczący klimatyzację.

KLIMA DOKTOR – Preparat do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie.

SABESTO – Preparat do dezynfekcji klimatyzacji.

Kolejność podanych produktów jest przypadkowa!

www.Auto-Poradnik.eu © 2014