Układ klimatyzacji

Z czego jest zbudowana i jak działa klimatyzacja w naszym samochodzie

Układ klimatyzacji. Budowa i zasady działania

 

Rozróżniamy dwa typy klimatyzacji montowanych w samochodach, jest to klimatyzacja manualna, którą obsługujemy samodzielnie przez włączenie lub wyłączenie i klimatyzacja automatyczna gdzie ustawiamy tylko temperaturę jaką chcemy osiągnąć wewnątrz samochodu.

Klimatyzacja manualna.

Klimatyzacja automatyczna.

 

 

 

 

 

 

 

 

Klimatyzacja w samochodzie służy do obniżenia temperatury, osuszania i mieszania powietrza wewnątrz kabiny pojazdu. Urządzenie to działa na zasadzie domowej lodówki gdzie w obiegu zamkniętym za pomocą czynnika chłodzącego (R-134a) pobierane ciepło zamieniane jest w zimno. Układ kilmatyzacji składa się ze sprężarki (kompresor), która przykręcona znajduje się na bloku silnika i napędzana jest paskiem wielorowkowy. Następnym elementem jest skraplacz (chłodnica klimatyzacji) znajduje się ona najczęściej z przodu razem z chłodnicą układu chłodzenia silnika. Kolejny element to osuszacz czyli filtr który eliminuje wilgoć wewnątrz układu klimatyzacji chroniąc sprężarkę przed korozją, jest on elementem eksploatacyjnym i ze względu na ograniczone możliwości podlega wymianie podczas okresowej obsługi ( zaleca się wymianę co 2 lata). Następnie zawór rozprężny, który służy do gwałtownego rozprężania czynnika chłodzącego. Ważnym elementem jest parownik który znajduje się wewnątrz samochodu i w którym rozprężony czynnik ochładza się, powodując ochłodzenie się powietrza wdmuchiwanego poprzez wentylator do wnętrza samochodu, a tym samym ochładzając temperaturę otoczenia.

Podczas załączonej klimatyzacji sprężarka pompując czynnik chłodzacy wytwarza wysokie ciśnienie powodując jego skraplanie do postaci płynnej i podniesienie jego temperatury w procesie sprężania. Następnie poprzez skraplacz (chłodnicę klimatyzacji) czynnik jest chłodzony poprzez pęd powietrza z wentylatora. Po obniżeniu temperatury, czynnik wędruje dalej do osuszacza (filtra) gdzie oddaje wilgoć i drobne zanieczyszczenia, następnie poprzez zawór rozprężny płynny czynnik chłodzący zmienia swoją postać w gas, a przy tym ochładza się gwałtownie. W takiej postaci wędruje do parownika gdzie oddając zimno chłodzi przepływające przez niego powietrze trafiające do kabiny samochodu. Dalej czynnik w postaci gazowej powraca z powrotem do sprężarki i cykl ten się powtarza.

Typowe usterki klimatyzacji to:

  • Rozszczelnienie i wyciek czynnika chłodzącego.
  • Awaria sprzęgła sprężarki lub uszkodzenie sprężarki.
  • Awaria wentylatora skraplacza.
  • Problemy z elektroniką sterującą.

O czym Warto pamiętać:

  • Z układu klimatyzacji co roku ubywa około 10% czynnika chłodzącego.
  • Na parowniku rozwijają się grzyby i bakterie, które nieusuwane mogą powodować nieprzyjemny zapach wewnątrz pojazdu, a dodatkowo mogą powodować reakcje alergiczne, więc ważne jest coroczne czyszczenie i odgrzybianie kilmatyzacji.
  • Filtr kabiny powinien być regularnie wymieniany.
  • Osuszacz powinien być wymieniany za każdym razem gdy układ został rozszczelniony np.z powodu uszkodzeń lub naprawy, albo w dostępach co 2 lata.

Zalecana temperatura wewnątrz samochodu podczas jazdy to: 22-23°C

www.Auto-Poradnik.eu © 2014