Amortyzatory. Kiedy i jak należy wymienić?

Każdy z nas często zastanawia się nad tym czy i kiedy należy wymienić amortyzatory w samochodzie. Jakie jest ich zadanie i czy warto je wymieniać?

Amortyzatory odgrywają tak ważną rolę jak opony czy hamulce w samochodzie.

 

Bardzo ważną częścią zawieszenia samochodu są amortyzatory, ich zadaniem jest stała kontrola elementów zawieszenia i sprężyn, są one odpowiedzialne za dociskanie koła do podłoża na wybojach i nierównych drogach. Dzięki amortyzatorom tłumione są drgania nadwozia. Tak jak zawieszenie ulega zużyciu tak i amortyzatory zużywają się i należy je kontrolować. Gdy samochód zaczyna nam pływać i kołysać się po drodze to znak ze amortyzatory nadają się do wymiany. W samochodach najczęściej stosowane są amortyzatory hydrauliczne i działają na zasadzie tłokowej pompy hydraulicznej. Czyli obudowa (cylinder) przykręcony jest do zawieszenia, a znajdujący się w środku tłok zamocoawny jest do nadwozia samochodu, cylinder natomiast wypełniony jest olejem hydraulicznym. Mamy również amortyzatory gazowe gdzie zasada działania jest taka sama.

W dużej mierze zużycie amortyzatorów uzależniona jest od intensywności eksploatacji pojazdu i od stanu dróg po jakich się poruszamy. Po przejechaniu około od 50 do 80.000 km należy koniecznie poddać je sprawdzeniu na stacji kontroli pojazdów, a następnie czynność tę powtarzać w odstępie nie mniejszym niż 20.000km. Jazda z niesprawnymi amortyzatorami sprawia że droga hamowania  może wydłużyć się nawet do 20% co może mieć fatalne skutki. Z powodu braku odpowiedniego docisku koła do podłoża opony szybko się zużywają , a na zakrętach samochód może wypaść nam z drogi z powodu braku odpowiedniej przyczepności. Powinno się je wymieniać po obu stronach osi, a najlepiej od razu na wszystkich kołach jednocześnie co zagwarantuje nam równą pracę zawieszenia i stabilność na drodze.

Aby je wymienić na przykład z tyłu samochodu, należy odkręcić nakrętki trzymające tłoki amortyzatorów znajdujące się najczęściej w bagażniku. Podczas wymiany z przodu należy odkręcić nakrętki znajdujące się w komorze silnika trzymające górną część kolumny McPhersona. Następnie podnieść samochód i zdjąć odpowiednie koła, w miejscu w którym będziemy dokonywać wymiany, odkręcić i wyjąć śróbę mocującą amortyzator z elementem zawieszenia. W przypadku kolumny McPhersona do wymiany amortyzatora potrzebny nam będzie ściągacz do sprężyn, możemy go wypożyczyć za ok 20 zł. Przed zamontowaniem nowych amortyzatorów należy odpowiednio przełożyć gumy, podkładki i inne elementy ze starego amortyzatora, a w razie ich uszkodzenia zaopatrzyć się w nowe. Następnie wkładamy amortyzator od dołu  na swoje miejsce i łapiemy nakrętki od góry, póżniej przykręcamy amortyzator do elementu zawieszenia.

www.Auto-Poradnik.eu © 2014