Koło dwumasowe

Koło dwumasowe montowane w nowych samochodach dobrze rozwiązuje problemy drgań skrętnych.

Koło dwumasowe. Budowa, działanie i jego wymiana

 

Coraz więcej samochodów wyposażonych jest w koło dwumasowe które zastępuje nam w układzie napędowym sztywne koło zamachowe. Powodem wprowadzenia tej zmiany jest stale rosnąca moc silników a co za tym idzie coraz większe obciążenia, drgania i wibracje, które  poprzez dotychczasowy układ napędowy ze sztywnym kołem zamachowym i tarczą sprzęgła z tłumikami drgań nie można wyeliminować.  Koło dwumasowe natomiast daje sobie z tym świetnie radę upłynniając pracę silnika. Jego zadaniem jest redukcja, tłumienie i niwelowanie hałasu, drgań i szarpnięć podczas ruszania jak i gwałtownych zmian obciążenia. Dwumasowe koło zamachowe składa się jak sama nazwa mówi z dwóch mas pierwotnej i wtórnej. Masa pierwotna przykręcona jest do wału korbowego i tak jak sztywne koło zamachowe posiada wieniec zębaty który współpracuje z rozrusznikiem podczas rozruchu. Masa wtórna natomiast współpracuje bezpośrednio ze sprzęgłem samochodu a osadzona jest w masie pierwotnej na łożyskach kulowym i ślizgowym. Pomiędzy masą pierwotną a wtórna znajduje się tarcza zabierakowa i sprężyny tłumiące miękkie i twarde, tworząc w całości tłumik drgań skrętnych. Sprężyny miękkie niwelują drgania podczas ruszania z miejsca i gaszenia silnika, twarde natomiast podczas jazdy. Tłumik drgań skrętnych pozwala na przesunięcie się mas względem siebie nawet do 80 stopni, ochraniając elementy układu napędowego przed nadmiernym obciążeniem.
Zużycie koła dwumasowego można rozpoznać po szarpaniu, hałasie i stukach wydobywających się podczas rozruchu i gaszenia silnika, po drganiach i stukach na wolnych obrotach, po trudności płynnego ruszania i przełanczania biegów.

Można to rozpoznać i samemu zdiagnozować wystarczy kiedy podczas jazdy na 5 biegu zdejmniemy nogę z gazu i gdy silnik zwolni do 1000 obr./min  nagle gwałtownie przyśpieszymy. Przy sprawnym kole dwumasowym samochód będzie przyśpieszał i nie będziemy słyszeć żadnych hałasów, drgań, czy też stuków. Jeśli natomiast podczas tej próby będziemy słyszeć wyraźne stuki, drgania i wibracje jest to spowodowane zużyciem koła dwumasowego. Jego koszt jest wysoki i razem z wymianą może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, natomiast różnego rodzaju zamienniki również nie należą do tanich. Ze względu na cenę wiele firm zajmuje się regeneracją tych elementów lecz trudno jest powiedzieć jaki jest tego skutek, i na ile tak zregenerowane koło zdaje egzamin. Są również warsztaty gdzie koło dwumasowe zastępuje się zwykłym kołem zamachowym, co z pewnością negatywnie wpłynie na sprzęgło i elementy skrzyni biegów. Myślę że tutaj każdy powinien indywidualnie znaleźć rozwiązanie dla siebie, osobiście poleciłbym nowe elementy renomowanych producentów. Ze względu na wysokie koszta warto jest więc oszczędzać koło dwumasowe starając się jeździć powyżej 1500 obr/min i unikać gwałtownego puszczania sprzęgła, nie tylko podczas zmiany biegów ale również podczas ruszania.Gdy decydujemy się na wymianę zużytej dwumasówki warto jest od razu wymienić sprzęgło by mieć spokój na parę kolejnych lat.

Jakim momentem należy dokręcić koło dwumasowe:

www.auto-poradnik.eu

Momenty dokręcania koła dwumasowego

 

 

www.Auto-Poradnik.eu © 2014