Wymiana świec żarowych

Samodzielna wymiana świec żarowych

 

Posiadając samochód z silnikiem Diesla musimy o to zadbać by świece żarowe w silniku były sprawne z nadejściem niskich temperatur. W samochodach nowszej generacji komputer sprawdza nam stan świec żarowych i informuje nas o nieprawidłowościach. Jeśli natomiast nie posiadamy takiej funkcji warto jest sprawdzić w jakiej są kondycji. Zimą może się okazać że samochód nie będzie w stanie podczas rozruchu sprężyć i nagrzać powietrza do tak wysokiej temperatury ( ponad 700°C) by nastąpił zapłon wtryskiwanego paliwa.
Świece żarowe służą do podgrzewania powietrza w komorze spalania podczas rozruchu silnika, dlatego sprawność ich jest tak ważna. Przekręcając kluczyk w stacyjce zapalają nam się wskażniki na desce rozdzielczej a wraz z nimi kontrolka świec żarowych, czekamy wtedy do momentu aż ona zgaśnie, jest to znak że powietrze w komorze spalania zostało podgrzane do odpowiedniej temperatury i wtedy możemy uruchamiać silnik. Jak sprawdzić czy świece żarowe znajdujące się w silniku są sprawne?

Pomiar świecy żarowej. Ta świeca żarowa jest dobra.

Pomiar tej świecy żarowej wskazuje nam na uszkodzenie elementu grzewczego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Należy za pomocą miernika-omomierza zmierzyć oporność świecy, w ten sposób dowiemy się czy element grzewczy jest dobry. Mierzymy bezpośrednio miedzy końcówką przyłączeniową świecy a obudową czyli masą. Na pierwszym zdjęciu dokonany pomiar świadczy o tym że świeca żarowa jest dobra, a obwód nie jest przerwany. Drugie zdjęcie świadczy o przerwanym obwodzie i uszkodzeniu elementu grzewczego świecy.

Świece żarowe można sprawdzić w ten sam sposób nie wykręcając ich z silnika, wystarczy zdjąć kabel zasilający świecę i za pomocą miernika-omomierza dokonać takiego samego pomiaru jak na zdjęciu, a dowiemy się jaki jest stan techniczny świec. Jeśli stwierdzimy podczas pomiaru że w naszym silniku jedna ze świec ma uszkodzony element grzewczy, należy w takim wypadku wymienić cały komplet świec żarowych, by ich okres użytkowania i czas nagrzewania poszczególnych cylindrów był taki sam.

Wymiana świec żarowych powinna być przeprowadzona na zimnym silniku! 

Zabierając się do wymiany świec żarowych należy najpierw odkręcić plastikową osłonę silnika, zdjąć przewody ze świec i za pomocą odpowiednio długiego klucza nasadowego odkręcić świece żarowe, należy pamiętać by klucz prowadzić prosto tak by nie uszkodzić świecy, jak również należy uważać by nie ukręcić świecy gdyż wiąże się to z dużymi dodatkowymi kosztami. W samochodach gdzie dostęp do świec jest ograniczony czasem do ich wyjęcia potrzebne są szczypce. Pamiętajmy że wymieniając świece używajmy orginalnych zamienników, by wykluczyć niechciane awarie silnika. Do wkręcania świec potrzebujemy odpowiedniego klucza dynamometrycznego, gdyż świece żarowe są podatne na uszkodzenia więc muszą być dokręcone z odpowiednią siłą.

W zależności od producenta świec siła dokręcania wynosi:

Tabela momentów dokręcania świec żarowych

www.Auto-Poradnik.eu © 2014