Samochodem za granicę

Coraz częściej poruszając się samochodem za granicą spotykamy naszych obywateli, którzy w dużej mierze pracują za granicą, jak również coraz częściej spędzają wakacje zdala od kraju.

Co musimy wiedzieć podróżując samochodem za granicę naszego kraju?

 

Ważne jest by odpowiednio przygotować samochód do podróży, by wyposażenie bagażnika zawierało to co niezbędne i obowiązkowe w krajach przez które będziemy przejeżdżać. Koło zapasowe, klucz do kół jak i podnośnik powinny być sprawne, a kamizelka odblaskowa powinna znajdować się w samochodzie pod ręką. Zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli udajemy się do kraju, lub będziemy przejeżdzać przez kraj który nie należy do Unii Europejskiej, należy wtedy wykupić sobie  Miedzynarodową Kartę  Ubezpieczenia Samochodowego tzw. Zieloną Kartę. Warto jest również zapoznać się z podstawowymi przepisami o ruchu drogowym w poszczególnych krajach.

                                                  Limity prędkości w krajach Europejskich

Limity

Limity prędkości, jazda z włączonymi światłami, zawartość alkoholu we krwi

Podstawowe przepisy ruchu drogowego w niektórych krajach EU

 

                                                                Austria

 

UdająAustriac się w podróż do Austrii dodatkowym wyposażeniem jest kamizelka odblaskowa i apteczka samochodowa. Podczas podróżowania w czasie od 1 listopada do 15 kwietnia w warunkach zimowych obowiązkowo należy założyć zimowe opony, a w szczególnych wypadkach zaleca się zakładanie łańcuchów.

Autostrady są płatne w formie winety. Obowiązkowa jest jazda w pasach bezpieczeństwa, a rozmowy telefoniczne możliwe są wyłącznie poprzez zestaw głośnomówiący.

Mandaty za wykroczenia wachają się od 35 € za drobne wykroczenia do 5000 € za najcięższe przewinienia z możliwością odholowania samochodu. Za przekroczenie prędkości od 50km/h groźi kara w wysokości do 2180€. Jazda przez czerwone światło to koszt od 70€.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Mandaty za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to odpowiednio od 300 €, a przekroczenie 1,6 promila może kosztować do 5900 €. W razie awarii na autostradzie powinniśmy zjechać na pas techniczny (awaryjnym) załączyć światła awaryjne i założyć kamizelkę odblaskową, w odległości 100m za pojazdem ustawiamy trójkąt ostrzegawczy, a pasażerowie powinni w tym czasie opuścić samochód i stojąc na poboczu możemy zadzwonić po pomoc. Jeśli chodzi o parkowanie to robimy to w miejscach do tego wyznaczonych za wykupieniem kwitu w parkomacie.

 

                                                           Niemcy

 

PrzekrNiemcyaczając naszą zachodnią granicę  ważne jest by zabrać ze sobą apteczkę samochodową i kamizelkę odblaskową , oczywiście to co jest obowiązkiem u nas w kraju zostaje w bagażniku. Podróżująć zimą obowiązkowe są opony zimowe i trzeba pamiętać o zachowaniu odstępu od poprzedzającego nas pojazdu, jest to odległość równa połowie  szybkości, więc gdy jedziemy 100 km/h to wtedy odległość powinna wynośić minimum 50 metrów. Udając się do centrum dużego miasta, należy przedtem sprawdzić czy w mieście tym nie znajduje się strefa ekologiczna, jeśli tak to należy zaopatrzyć się w odpowiednią plaketkę umożliwiającą nam wjazd do danego miasta. W plaketkę taką można zaopatrzyć się w kraju na przykład w PZM, lub w Niemczech na stacjach przeglądu samochodów  takich jak: TÜV, Dekra,  koszt takiej plakietki to 5 €  trzeba mieć ze sobą dokumenty od samochodu.

Tabliczka ta znajduje się pod znakiem rozpoczynającym strefę ekologiczną pozwala na wjazd pojazdom z plaketkami koloru żółtego i zielonego

umweltzone

Znak rozpoczynający strefę ekologiczną

 

Autostrady nie są płatne, obowiązkowa jest jazda w pasach bezpieczeństwa, a rozmowy telefoniczne tylko przez zestaw głośnomówiący. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila, przekroczenie tej granicy wiąże się z mandatem w wysokości od 500€ . Wysokość mandatów wacha się od 30€  i w zależności od popełnionego wykroczenia może osiągnąć  nawet kilka tysięcy euro. Przekroczenie prędkości od 50km/h kończy się mandatem od 240€. Jazda przez czerwone światło to mandat od 90 do 320€. W razie awarii samochodu na autostradzie można zatrzymać się na pasie technicznym (awaryjnym) włączając jednocześnie  światła awaryjne, a w odległości 100 metrów za samochodem należy ustawić trójkąt ostrzegawczy. Pasażerowie natomiast powinni opóścić samochód i stać na poboczu drogi. Kierowca zakłada kamizelkę odblaskową i przez telefon może powiadomić pomoc drogową lub policję o swojej awarii.

 

                                                                   Czechy

 

W podróży do lub przez Republikę Czeską, tak jak i u nas jeżdzimy na światłach przez cały Republika Czeskarok. W bagażniku nie powinno nam zabraknąć oprócz trójkąta ostrzegawczego, kamizelki odblaskowej i apteczki samochodowej, również zapasowych żarówek i bezpieczników. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,0 promila, więc jeśli ktoś zostanie zatrzymany pod wpływem alkoholu to najczęściej kończy się to osadzeniem w areszcie. Pasów bezpieczeństwa używamy obowiązkowo. Rozmowa kierowcy przez telefon komórkowy  bez zestawu głośnomówiącego kosztuje nas od 60€, a za przekroczenie prędkości od 50km/h wzwyż zapłacimy mandat od 200€. Wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle to koszt od 90€. Autostrady są płatne, należy wykupić dwuczęściowy kupon, gdzie w jednej części wpisujemy nasz numer rejestracyjny  i przyklejamy tę część na przednią szybe, a drugą część zachowujemy do kontroli na autostradzie.

W razie awarii na autostradzie zatrzymujemy się na pasie technicznym (awaryjnym) włączamy światła awaryjne, zakładamy kamizelkę odblaskową, ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości 100m za pojazdem, wszyscy pasażerowie opuszczają samochód stając na poboczu i wzywamy pomoc drogową.

 

                                                                 Słowacja

 

JadącRepublika Słowacka do, czy przez Słowację  ważne jest by w naszym bagażniku znalazła się dodatkowo linka holownicza, jak i żarówki z każdego rodzaju po jednej jakie mamy w samochodzie i odpowiednie bezpieczniki. Powinniśmy posiadać pełne wyposażenie bagażnika. W Słowacji obowiązuje jazda na światłach przez cały rok i używanie pasów bezpieczeństwa. Rozmowy telefoniczne tylko przez zestaw głośnomówiący, nie dostosowanie się do tych przepisów kończy się mandatem w wysokości od 60€. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,0 promila,  kary za jazdę po pijanemu zaczynają się od 450€, a dodatkowo za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, kończy się mandatem przekraczającym nawet 4000€ i zakazem prowadzenia pojazdów do 1 roku. Przekroczenie prędkości od 20km/h kończy się mandatem w wysokości od 50€, a przekroczenie prędkości powyżej 50km/h może nas kosztować od 350€. Jazda przez czerwone światło to koszt 150€.

 

                                                                        Węgry

 

JadWęgry flagaąc samochodem za granicę nie sposób pominąć Węgier, gdyż wielu z nas z pewnością odwiedziło lub odwiedzi niebawem ten kraj. Obowiązkowym wyposażeniem jakie musimy posiadać to apteczka samochodowa, kamizelka odblaskowa dla siebie i pasażerów, trójkąt odblaskowy .Na Węgrzech obowiązkiem jest udzielanie pierwszej pomocy w razie wypadku i powiadomienie odpowiednich służb tzn: policji i służb ratownictwa medycznego. Brak udzielenia pomocy poszkodowanym podczas wypadku jest wykroczeniem i podlega karze! Na autostradach i w terenie niezabudowanym obowiązkowa jest jazda na światłach przez cały rok. Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe na przodzie jak i w tyle samochodu, a rozmowa przez telefon tylko przez zestaw głośnomówiący. Dopuszczalna ilość alkoholu  w wydychanym powietrzu to 0,0 promila. Podczas defektu samochodu lub kolizji w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach szybkiego ruchu kierowca jak i pasażerowie obowiązkowo muszą założyć kamizelki odblaskowe, to samo dotyczy pieszych poruszających się nocą poza terenem zabudowanym. Dzieci w wieku do 3 lat muszą być przewożone w foteliku i zabezpieczone pasami. Starsze dzieci do 135 cm muszą jeździć z tyłu na podwyższonym siedzeniu i przypięte fabrycznymi pasami. Dzieci powyżęj 150cm mogą normalnie jeżdzić na przednim siedzeniu. Kary za wykroczenia wachają się od 40€  do nawet 1000€ . Jazda samochodem leasingowanym lub pożyczonym wymaga odpowiedniego upoważnienia. Korzystanie z autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych jest płatne w formie E-winietek, którą można nabyć na stacjach paliwowych, przy wjazdach na autostrady, a także w PZM.

 

www.Auto-Poradnik.eu © 2014