Opony w samochodzie powinny być odpowiednie dla danej pory roku, a ich stan techniczny nie powinien budzić żadnych wątpliwości, w końcu chodzi o bezpieczeństwo jazdy.
Wymiana opon wiosną i jesienią
Zastanawiamy się kiedy wymienić opony zimowe na letnie i letnie na zimowe? Z doświadczenia wynika że kwiecień i pażdziernik to są te dwa miesiące gdy większość z nas dokonuje tej czynności.
Jak co roku nadszedł czas na wymianę opon w samochodzie. Wielu kierowców usługę tę zleca profesjonalnym warsztatom z przekonamien że czynność tę wykonają dobrze. Część z nas robi to samemu, a zwłaszcza wtedy gdy mamy dwa komplety kół, jeden z letnimi oponami, a drugi z zimowymi. Jest to o tyle wygodne że nie musimy stać w kolejce, gdy nagle nadejdą ciepłe dni, lub jesienią gdy nagle popruszy śniegiem. Podwójny komplet kół ma wtedy sens gdy mamy zamiar danym samochodem pojeżdzić przez kilka sezonów.
Jest początek kwietnia a temperatury utrzymują się powyżej 7° stopni na plusie, więc zabieramy się za wymianę opon zimowych na letnie. Ważne jest by sprawdzić stan ogumienia to które zdejmujemy, sprawdzamy zużycie bieżnika czy jest równomierne, i czy nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli wymianę opon robimy w warsztacie, powinniśmy również sprawdzić jaki jest stan opon zimowych, które właśnie zostały zdjęte z felg i zastąpione oponami letnimi. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę w jaki sposób i czym zostaną koła przykręcone. Zauważyłem bowiem że w niektórych warsztatach w pośpiechu felgi aluminiowe jak i stalowe przykręcane są kluczem pneumatycznym, w takim wypadku w razie potrzeby na drodze nie jesteśmy w stanie odkręcić tak przykręconego koła. Przypominam że felgi aluminiowe jak i stalowe powinny być przykręcane kluczem dynamometrycznym z odpowiednią siłą. Opony które zostały zdjęte z felg, a nadają się do dalszej eksploatacji, powinny zostać najpierw dobrze umyte i wysuszone, dokładnie przejżane, i jeśli są w dobrym stanie to odpowiednio przechowywane w suchym przewiewnym pomieszczeniu.