Oględziny zewnętrzne chłodnicy, napięcie paska klinowego i sprawdzenie działania wentylatora dają nam obraz stanu technicznego układu chłodzenia.
Naprawa układu chłodzenia, ogrzewania
Silnik samochodu by dobrze pracował, potrzebuje stałej temperatury która wynosi w granicach 100°C mierząc na bloku silnika. Aby spełnić ten warunek i aby temperatura ta była stała silnik oddaje nadmierną ilość ciepła poprzez krążącą w nim ciecz, która z kolei jest chłodzona w chłodnicy znajdującej się z przodu pod maską silnika.
Z czego składa się układ chłodzenia silnika, a jednocześnie ogrzewania wewnątrz samochodu? Jest to chłodnica gdzie dolny i górny zbiornik chłodnicy połączony jest razem za pomocą rdzenia chłodnicy, w dolnym zbiorniku znajduje się często korek spustowy jak i czujnik temperatury sterujący przekaźnikiem wentylatora elektrycznego. Sam wentylator osadzony jest w obudowie która pozwala na lepsze chłodzenie cieczy znajdującej się wewnątrz chłodnicy. Górny zbiornik chłodnicy połączony jest za pomocą wężyka ze zbiornikiem wyrównawczym, starsze modele posiadają dodatkowo korek wlewowy służący do napełniania płynu i regulacji ciśnienia w układzie chłodzenia, całość połączona jest z silnikiem przewodami gumowymi. Do utrzymania prawidłowej temperatury silnika służy termostat, który w zależności od nagrzania się płynu chłodniczego, otwiera się lub zamyka. Czujnik temperatury zamontowany w bloku silnika w sąsiedztwie termostatu, przekazuje nam dane które są odczytywane przez wskaźnik temperatury na tablicy rozdzielczej. Obieg cieczy chłodzącej wymusza pompa zamontowana na bloku silnika i napędzana paskiem klinowym lub paskiem zębatym układu rozrządu.
Awarii może ulec:
Termostat – Gdy silnik nie może osiągnąć odpowiedniej temperatury powodem może być niesprawny termostat. Wtedy należy sprawdzić jaka jest temperatura jego otwarcia powinna zaczynać się od 90°C jeśli otwiera się w znacznie niższej temperaturze to czeka nas jego wymiana. Pamiętajmy że gdy silnik jest zimny to termostat wtedy musi być zamknięty!
Pompa cieczy– Często podczas eksploatacji dochodzi do jej zużycia co powoduje najczęściej wyciek płynu. Zużywa się łożysko i uszczelnienie jak i sam wirnik pompy, co może doprowadzić w najgorszym wypadku do utraty płynu chłodniczego, przegrzania się silnika i jego zatarcia. Bezwzględna wymiana!
Chłodnica – Narażona jest na uszkodzenia mechaniczne co może powodować rozszczelnienie się i powolną utratę płynu chłodniczego. Można ją oddać do naprawy lub wymienić na nową!
Wentylator – Nie włącza się, powodując przegrzewanie się silnik lub kręci się bez przerwy. Należy sprawdzić czujnik temperatury sterujący przekaźnikiem wentylator lub sam przekaźnik, jak i wentylator. Uszkodzone elementy podlegają wymianie!
W samochodzie mamy również ogrzewanie które także połączone jest z silnikiem i działa na tej samej zasadzie co chłodzenie. Układ ogrzewania sterowany jest przepływem cieczy oraz przepływem powietrza. Wewnątrz samochodu znajduje się nagrzewnica, która podłączona jest z silnikiem gumowymi przewodami, w których krąży ta sama ciecz chłodząca ogrzewając nam wnętrze samochodu. Poprzez załączenie wentylatora dmuchawy lub otwarcia zaworu, pobierane jest powietrze z zewnątrz poprzez filtr pyłkowy lub z wewnątrz samochodu, nagrzewane jest i rozprowadzane kanałami w samochodzie.
Awarii może ulec:
Wentylator dmuchawy– Nie pracuje podczas włączenia na poszczególnych predkościach powodem może być jego uszkodzeni lub uszkodzenie włącznika albo instalacji. Jeśli działa tylko na najwyższym biegu wtedy powodem może być uszkodzony opornik dmuchawy. Uszkodzone elementy należy wymienić!
Nagrzewnica – Najczęstszym powodem jest jej rozszczelnienie. W takim wypadku czeka nas jej demontaż i wymiana na nową!
Czynnością obsługową układu chłodzenia jest kontrola i w razie potrzeby uzupełnienie
poziomu płynu chłodzącego oraz pomiar jego temperatury zamarzania.
Podczas podwyższania się poziomu płynu chłodniczego w zbiorniku wyrównawczym jak i zwiększenie się ciśnienia w układzie chłodzenia może być spowodowane przez uszkodzenie uszczelki pod głowicą silnika.
Zobacz również: Wymiana termostatu, Wymiana uszczelki pod gowicą, Wymiana paska klinowego