Naprawa układu wydechowego

Układ wydechowy samochodu osobowego służy do prawidłowego odprowadzania spalin, do zmniejszenia hałasu wydobywającego się z silnika, do redukcji gazów w spalinach, jak i do optymalnej pracy silnika.

Sprawdzenie i naprawa układu wydechowego

 

Układ wydechowy samochodu składa się z kolektora wydechowego, z katalizatora z sondą Lambda, z jednego lub dwóch tłumików oraz z rury wydechowej. W nowoczesnych silnikach wysokoprężnych (diesel) zastosowano dodatkowo filtr cząsteczek stałych, dzięki temu samochód spełnia normę emisji spalin EURO 5. Te technologicznie zaawansowane filtry cząstek stałych samoczynnie się czyszczą poprzez spalanie nagromadzonej sadzy w dużej temperaturze (600°C). Katalizator służy do zmiany w wyniku reakcji chemicznej, tlenku węgla i węglowodorów w dwutlenek węgla i parę wodną. Sonda lambda natomiast poprzez mikroprocesor steruje dawką paliwa w taki sposób aby skład spalin był jak najbardziej zbliżony do optymalnego.

Jeśli nasz samochód staje się coraz głośniejszy, a czasem nawet można poczuć wewnątrz pojazdu zapach spalin bądź benzyny, powodem może być rozszczelnienie się układu wydechowego, co wpływa negatywnie na pracę silnika.W takim wypadku należy dobrze przejżeć cały układ w poszukiwaniu nieszczelności. Naprawa układu wydechowego polega często na wymianie skorodowanych, nieszczelnych elementów na nowe.

Często przyczyną jest przerdzewiały tłumik lub elastyczny łącznik rury. W przypadku skorodowanego tłumika czeka nas jego wymiana i tutaj nie ma sensu niczego spawać. Podczas kupna nowego tłumika warto jest wybrać nieco droższy, który odpowiednio dłużej będzie nam służył. Kupując tłumik warto pamiętać o homologacji którą powinien posiadać i być przeznaczony do modelu naszego samochodu i do parametrów naszego silnika. Jeśli natomiast uszkodzony lub skorodowany został łącznik elastyczny wtedy warto rozważyć możliwość wspawania w to miejsce nowego, oczywiście zależy to od stanu rury. Na nierównych drogach układ wydechowy narażony jest na nadmierne drgania i często dochodzi w samochodach starszej generacji do pęknięć elementów i rozszczelnienia się układu wydechowego lub do zerwania gum trzymających układ wydechowy.

Zobacz również: Naprawa układu kierowniczego, Naprawa układu hamulcowego, Naprawa układu chłodzenia, Naprawa układu zawieszenia,

www.Auto-Poradnik.eu © 2014