Przygotowanie samochodu do wiosny

Zimę mamy już za sobą, więc warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu na okres wiosenno-letni. Co warto i należy sprawdzić gdy nadchodzi wiosna? Od czego powinniśmy zacząć przygotowania?

Przygotowanie samochodu do wiosny. Jak zrobić to samemu?

 

Jako pierwsze należy samochód dokladnie wymyć po zimie i to nie tylko karoserię, ale ważne jest by dokładnie umyć podwozie samochodu. Jeśli czynność tę mamy już za sobą sprawdzamy wtedy  podwozie samochodu, szukając najpierw uszkodzeń mechanicznych i rdzy, a w dalszej kolejności kontrola stanu technicznego pojazdu.

  • Układ wydechowy:
    Kontrolujemy stan tłumików i rury wydechowej, sprawdzamy szczelność układu wydechowego jak również stan gumowych wieszaków. W razie konieczności należy wymienić uszkodzone elementy na nowe.
  • Układ kierowniczy:
    Kontrolujemy drążki kierownicze i końcówki drążków układu kierowniczego, jak również stan gumowych osłon, w razie luzu w układzie kierowniczym konieczna jest wymiana końcówek drążka i regulacja zbieżności.
  • Układ zawieszenia:
    Sprawdzamy stan amortyzatorów i sprężyn zawieszenia, stan tuleji metalowo-gumowych wahaczy jak i luz na wahaczach. Kontrolujemy gumy stabilizatora.  Sprawdzamy czy nie ma luzów na kołach i na półosiach, patrzymy w jakim stanie są gumowe manrzety przegłubów. Układ zawieszenia ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy więc w razie luzów konieczna jest wymiana zużytych elementów.
  • Układ hamulcowy:
    Dokładnie sprawdzamy w jakim stanie znajdują się tarcze i klocki hamulcowe, czy brak jest wycieków płynu hamulcowego. W jakim stanie znajdują się przewody hamulcowe giętkie i metalowe. Pamiętajmy że układ hamulcowy musi być sprawny i skuteczny na drodze więc należy bardzo dokładnie przeprowadzić jego kontrolę i w razie potrzeby bezwzględnie wymienić zużyte elementy.

Następną czynnością jest kontrola poziomu, a w razie potrzeby uzupełnienie płynów pod maską silnika. To znaczy sprawdzamy:

Punkty kontroli pod maską

Zaznaczone miejsca na zdjęciu podlegają stałej kontroli.
od lewej: poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym, oleju silnika, oleju hydraulicznego wspomagania kierwonicy, płynu hamulcowego oraz płynu zbiornika spryskiwaczy szyb.

  • ilość płynu w zbiorniku wyrównawczym układu chłodzenia
  • poziom oleju w silniku
  • poziom płynu hydraulicznego w zbiorniczku wspomagania kierownicy
  • poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku
  • ilość płynu w zbiorniku spryskiwaczy szyb

W dalszej kolejności sprawdzamy stan gum w wycieraczkach szyb i w razie potrzeby wymieniamy.

Przygotowanie samochodu do wiosny to także sprawdzenie lakieru i oczywiście konserwacja. Dokładne czyszczenie wnętrza samochodu i sprawdzenie oświetlenia. Jeśli temperatury na zewnątrz w godzinach rannych i i nocnych utrzymują się powyżej 7 stopni Celcjusza, wtedy można zmienić opony zimowe na letnie. Takie przygotowanie samochodu do wiosny z pewnością daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Poczytaj również: Przygotowanie samochodu do zimy      Momenty dokręcania kół

www.Auto-Poradnik.eu © 2014