Przygotowanie samochodu do zimy

Z nadejściem jesieni warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu na okres jesienno-zimowy, dni stają się coraz to krótsze, pogoda może zmienić się z dnia na dzień, w jaki sposób należy to zrobic? O czym należy pamiętać? Oto kilka wskazówek niezbędnych by nasz samochód przetrwał zimę.

 Przygotowanie samochodu do zimy. Kilka porad by przetrwać zimę

 

Zbiorniczek wyrównawczy układu chłodzenia.

Przygotowanie samochodu do okresu jesienno-zimowego zacznijmy przede wszystkim od wymiany płynu spryskiwaczy szyb z letniego na zimowy, sprawdzenia stanu gum wycieraczek, jak również sprawdzenia temperatury krystalizacji płynu chłodzenia ,która powinna wachać się w granicach minus 35 stopni. Jeśli w samochodzie mamy płyn który nie spełnia tych kryteriów można wtedy dolać koncentratu, należy też pamiętać że płyn chłodniczy trzeba wymieniać co kilka lat gdyż podczas eksploatacji traci on swoje właściwości. Gdy zdecydujemy się na jego wymianę, pamiętajmy wtedy że płyn dobrej jakości kosztuje odpowiednio więcej warto jest dokładnie poczytać ulotkę, jakie składniki znajdują się w płynie i przed czym chronią układ chłodzenia i silnik.
Następnie należy zwrócić uwagę na akumulator, warto jest wyczyścić i nasmarować klemy akumulatora i sprawdzić jego stan, jak i zmierzyć napięcie ładowania alternatora w najbliższym warsztacie samochodowym lub u elektryka. Jeśli nasz akumulator ma już więcej niż 5 lat to nie powinniśmy spodziewać się zbyt wiele, gdyż należy pamiętać że zimą podczas mrozów akumulator traci okolo 20% swojej sprawności, co może spowodować że nie będziemy w stanie odpalić silnika w samochodzie. Przed zimą warto jest wymiecić filtr powietrza jak i filtr kabiny by utrzymać wysoki komfort jazdy. Pod maską silnika warto przyjżeć się i wyczyścić świece zapłonowe jak i sprawdzić przewody wysokiego napięcia, sprawdzić naciąg paska klinowego i jego stan, w razie uszkodzeń wymienić. W silnikach diesla warto jest sprawdzić sprawność działania świec żarowych. Następną czynnością którą należy wykonać jest sprawdzenie układu zawieszenia, układu hamulcowego, jak i układu wydechowego, oczywiście powstałe luzy lub inne usterki usuwamy sami lub dajemy je usunąć w warsztacie samochodowym lub autoryzowanej stacji obsługi samochodów.

Akumulator samochodu powiniem być sprawdzony przed zimą.

Już jesienią w niskich temperaturach należy wymianić opony z letnich na zimowe i sprawdzić ciśnienie w oponach, jak i stan koła zapasowego. Podczas przygotowania samochodu do zimy nie powinniśmy zapomnieć o nasmarowaniu uszczelek drzwi i klapy bagażnika by nie przymarzały, do tego celu przeznaczone są specjalne preparaty na przyklad firmy SONAX które można kupić w sztyfcie lub sprayu w supermarketach. W naszym samochodzie z początkiem zimy powinien się znaleźć skrobak do szyb i odmrażacz, warto jest również wymienić dywaniki w samochodzie na gumowe korytkowe o ile mamy taką możliwość. Zamki w samochodzie warto jest dobrze wyczyścić i nasmarować za pomocą smaru do konserwacji zamków na przyklad firmy WÜRTH, aby podczas mrozów bez problemu dało się otworzyć samochód. Ważnym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo jazdy są dobrze ustawione światła mijania jak i drogowe, jest to ważne właśnie teraz, gdy szybko robi się ciemno na drodze i źle ustawione światła będą oślepiać innych użytkowników drogi. Na koniec naszych przygotowań do sezonu zimowego warto jest dobrze wymyć samochód i zabezpieczyć lakier dostępnymi środkami konserwującymi, a w razie odprysków lakieru lub pojawienia się rdzy miejsce to zabezpieczyć nanosząc pędzelkiem warstwę podkładu a póżniej warstwę lakieru.

Poczytaj również: Przygotowanie samochodu do wiosny

www.Auto-Poradnik.eu © 2014